„To trochę jak zmagania pierwszych słowiańskich misjonarzy”

Mysłowice. nike tn pas cher W sobotę 22 sierpnia w Kościele Mariackim w Mysłowicach z inicjatywy tutejszego koła Ruchu Autonomii Śląska odprawiona została msza „na pamiątkę chrztu Śląska”. Stephen Piscotty Replica Jersey Prezes Tôwarzistwa Piastowaniô Ślónskij Môwy Danga dr Józef Kulisz został poproszony przez organizatorów o przygotowanie i odczytanie przed mszą listu po śląsku Ò snôżność ślónskij môwy. W liście prezes Dangi podkreślił wagę dzieła, jakiego dokonali słowiańscy misjonarze św. uggs buy uk Under Armour CurryPas Cher Cyryl i Metody, tłumacząc Biblię Św. Air Max 90 Donna Bianche

na język niepiśmiennych dotąd Słowian zamieszkujących obszary, które znajdowały się pod wpływem ówczesnego Państwa Wielkomorawskiego. asics shoes Pismo otworzyło drogę chrześcijaństwu i cywilizacji na terenach objętych misją św. uggs on sale Cyryla i Metodego. Prezes Dangi zwrócił uwagę, że aby móc przybliżyć pogańskim plemionom wiarę chrześcijańską, musieli oni dokonać – jakoby przy okazji – pionierskiego dzieła pierwszej kodyfikacji mowy Słowian. Misjonarze ułożyli zasady gramatyki i ortografii, a tłumacząc treść Biblii postarali się o język dostojny i piękny, adekwatny do wagi przekazu.

Dr Kulisz przekonywał, że akurat dzisiaj na Śląsku czas na refleksję nad dziełem św. Cyryla i Metodego. W czasie, kiedy Ślązacy odczuwają silną potrzebę pisania po śląsku i edukacji w swoim tradycyjnym języku, konieczne stały się działania kodyfikacyjne, które po części przypominają zmagania pierwszych słowiańskich misjonarzy. To trudne dzieło nie może być wykonane byle jak, należy je powierzyć specjalistom, którzy się na tym znają – przekonywał. new balance 410 Asics Pas Cher Apelował do obecnych, aby nie odwracali się od „môwy starzików”, lecz świadome używali śląszczyzny tradycyjnej, pięknej i dostojnej.

Kazanie wygłosił w pięknej śląszczyźnie pochodzący z Olesna ks. Adrian Peterson – Oklahoma Sooners Achim Zok, członek-założyciel Dangi, który wiele lat spędził w Afryce jako misjonarz. Opowiedział on dwie przypowieści, które zasłyszał podczas swojej misji z ust miejscowego ludu. W jednej z nich opowiedział historię o tym, jak biedny młodzieniec żenił się z biedną dziewczyną. New Balance 678 damskie Goście weselni wiedzieli, że państwa młodych nie stać na bogate wesele, więc postanowili, że o wino postarają się sami. Nike Air Max 90 Baskets Każdy miał przynieść tyle wina, ile będzie mógł. Wszystko miało być zlane do jednego dzbana. Gdy uczta się zaczęła i każdemu gościowi nalano do garnuszka, okazało się, że w dzbanie jest tylko woda. Ks. Zok apelował: „To niy drudzy ludzie, ale to ty sóm musisz być uczciwy, ty sóm musisz gôdać ze swojymi dziećmi po ślónsku, ty sóm musisz piastować ślónskość. Inaczyj òstanie nóm ino sama woda”.

Po mszy uczestnicy podziękowali „Dangôrzóm” za śląskie słowa. Było to już drugie takie wystąpienie prezesa Dangi w Mysłowicach. Na wiosnę przeczytał on tam list „Ò ślónskim rzykaniu”, który wcześniej został odczytany na mszy w kościele na Górze Św. Anny.

Czy nadchodzi teraz era śląskich mszy? Józef Kulisz odpowiada: „Językiem liturgii na Górnym Śląsku była od wieków polszczyzna literacka, choć czasami nie bez wpływów regionalnych. Na śląską liturgię albo na tłumaczenie Biblii jest chyba jeszcze za wcześnie, i to nie o to Dandze chodzi. nike zoom Nasz język musi najpierw obrosnąć kulturą, rozwinąć się, śląski lud musi wydać mistrzów pisanego słowa. NIKE AIR MAX THEA Ale takie elementy mszy jak kazanie albo ogłoszenia parafialne można stosunkowo łatwo wyrazić po śląsku, jedynie ksiądz musi dobrze rzóndzić po naszymu”.

Zarząd Dangi wspiera śląską mowę w życiu parafii na Górnym Śląsku. Czasem jednak czuje się zmuszony odpierać zarzuty o działalność przewrotową. „Kaszubi mają całą liturgię po swojemu, pieśni kościelne, modlitwy. Górale też śpiewali i modlili się do Ojca Świętego po góralsku. adidas nmd Świat się nie zawalił a Polska się nie rozpadła” – komentuje Józef Kulisz i dodaje: „Jest to praca pionierska, uprzedzenia są jeszcze duże. lunette de soleil soldes Już raz spróbowaliśmy namówić redakcje lokalne Gościa Niedzielnego do współpracy przy publikowaniu tekstów o tematyce społeczno-kościelnej po śląsku.

Tynto artykulik nŏleży do kategoryj: informacyje prasowe Dangi, Kościōł, wszyjske wrŏz, wydarzynia. Tagi artykulika: , . Użyj bezpostrzednigo linku jako zakłŏdki.

Niy ma możliwości kōmyntowaniŏ.